Uopće neću okolišati, danas je na trenutke bilo kritično i ovo su sve moje usmjere protiv gladi za rafiniranim šećerom. Djeluju jednostavno i da jednostavne su. Često u stanju gladi za slatkim, međutim, nisu lake za primijeniti. Nadam se da će ti svaka od njih, jednog dana, poslužiti:
1. H20. I to strateški. Kad te uhvati glad za šećerom, presiječeš ju čašom vode i to samo iz razloga da malo zbuniš mozak. Tu si daš vremenski prostor od nekoliko sekundi da se pribereš, vratiš na namjeru i postupiš na neki od zdravijih načina.
2. Vezano na vodu – četkanje zubi nakon obroka, osobito nakon pojedene voćke. Osim što je stvar zdrave higijene usta, vrlo je praktično jer na taj način izgubiš slatkasti okus koji ostane dulje vrijeme u ustima (još ako koji komadić voća ostane za zubima, pa te vraća na taj okus slatkog… 🙂 )
3. Diši. O, da. Diši. Vrati se svojoj namjeri. Vrati se vjeri da je ovo, iako ne možeš ovog trena vidjeti finalni rezultat, najbolje za tebe. Vrati se vjeri u svoju intuiciju, svoje tijelo. Primiri se, nitko ti ne prijeti smrću – samo ti se jede šećer. Ako je potrebno, prošeći (svježi zrak, promjena okoline – opet daješ mozgu vremena da se makne od uhodane mehanike i reakcije na glad za slatkim)
4. Mahune. Tajni trik, koji ni nije toliko tajni – mahune (i sve mahunarke) su odlične za stabiliziranje razine šećera u krvi. Neću ulaziti u nutricionizam, znam samo da obrokom s mahunama smirujete tu glad za slatkim i stvarno sebe hranite, odgađate šećerne prohtjeve i smirujete psihu. Trbuh pun, osjećaj sitosti zadovoljen – gdje ćete više. Živjele mahune!
5. Mrkve, mrkve i mrkve. Zdravi ugljikohidrati koji će brzo zasititi želju za slatkim (zbog prirodne slatkoće) uz to da nešto grickaš! U ova dva dana sam pojela kilogram mrkve sigurno.
6. Bademi. Osim što odlično idu uz grickanje mrkve (navodno su zdrave masti iz badema odlične za iskorištavanje vitamina A iz mrkve, pa osim što je ukusna, kombinacija je za 10!), bademi ispunjavaju jednu drugu glad – a ta je glad za gorkim! Tko bi rekao da su te dvije gladi povezane! Opet, nisam nutricionist, ali o ovome možete čitati puno više istražujući tradicionalnu kinesku medicinu, možda čak i makrobiotiku i što sve još ne. Ono što znam iz iskustva je da su bademi efektivni u smanjivanju gladi za slatkim i pogađate, našli su svoj put na moj meni ovih dana.
7. Kad smo kod gorkog – čaj od malsačka! Što gorče to bolje! S tim da u ovo nemojte ubrojiti kavu zbog iritacije probavnog sustava, osim ako vam je svakodnevni ritual i ako ju pijete bez šećera. Od svih zamjena šećera, jedino sam prije koristila brezin šećer, koji ide jako lijepo s kavom. Stevija se navodno ne ljubi dobro s kavom, ali kako ju ne pijem ne mogu to potvrditi. Stevija i brezin šećer su dva zaslađivača koje su odlične opcije ukoliko planirate supstituirati rafinirani šećer. Ja sam ovaj put odlučila ne nabavljati zamjene, pa sam se držala gorkog spektra, a da nije u pitanju kakao, zbog mirisa i memorije na čokoladu (slatko – opet igra s mozgom). Budući da doma imamo nabrani i dehidrirani čaj od maslačka (koji je izuzetan za jetru!) odlučila sam se za njega. I odlično odgađa glad za šećerima.
8. Voće. Znam, preočito, ali evo. Umjesto rafiniranih šećera, poslužiš se prirodnim šećerima s odličnim rasponom vitamina i vlakana. Poslužila sam se ovaj put većinom mandarinama, jabukama i šumskim voćem, jer spadaju u vođe koje je manje slatko. Izbjegavala sam neko voće, poput banana i smokvi. Banane inače jako rijetko jedem – one su svakako u kategoriji najslađeg voća. Smokve obožavam, tako da mi je laknulo što nismo trenutno imale u vrtu više smokvi, jer su još slađe od banana. Namjeravam ih naravno jesti kroz neko vrijeme, samo ne u ovoj fazi gdje mi se lako zajede slatko samo na prvi miris sladi u zraku. A banane povremeno znam staviti u smoothie, što se uz hrpu peršina, blitve i špinata balansira.
9. Magnezij. Po mogućnosti onaj gorki, gadni. (Opet gorki okus!) Ne znam postoji li suplement na tržištu koji garantira da ti se neće tu i tamo opsesivno htjeti pogrickati nešto slatko. Ako izmisle tako što, samo mi javite! Rutina i dostupnost rafiniranih šećera je ono što ovdje ustvari otpuštam, a magnezij pomaže poduprijeti tijelo u promjeni. Čak mi ga je čudno i opisivati, magnezij morate probati da bi iskusili njegove (ponekad i trenutne) koristi. Iz mog iskustva, puno pomaže kod iscrpljenosti tijela i smirivanju od stresa, što je ovdje slučaj. Vjerovali ili ne, promjene u prehrani znaju predstavljati ogroman izvor stresa. Jučer i danas nisam koristila magnezij, jer sam imala samo onaj ´putni´ magnezij u malenim dozama, koji se konzumira izravno pod jezik, a koji, pogađate, sadrži šećer.
10. Za sam kraj: potapšati se malo po ramenu. Ovo kao da svi zaboravimo. Danas sam prošla kroz 5 trenutaka čistog ludila. Čistog odgrist-ću-si-ruku-ako-ne-stavim-nešto-slatko-u-usta ludila. I prošlo je. Doslovno sam, umjesto odgrizanja te iste ruke, upotrijebila ju da se potapšem po ramenu. Ah, agonije koje se odvijaju u našim glavama, bez da osoba do tebe uopće zna s kakvim se mislima u trenutku hrvaš. E, pa čim se ishrvaš, potapši se. To je znak da si se vratila na svoju namjeru i to je znak da te ubrzo čeka nešto novo, uzbudljivo, neustaljeno i da si otpustila dio navika koje ti ne služe. Ako si prošla kroz isto iskustvo, evo ja bih te ovog trena potapšala po ramenu! Po oba! Pa, evo, molim te, u moje ime, potapši se i čestitaj si. Svaka čast. Naklon do poda.
I to je to – mojih 10 usmjera. Ono što nisam napomenula je da ovaj put nisam uklanjala pola stvari iz hladnjaka, nabavljala umjetne zaslađivače i opskrbila se s hranom za 10 dana unaprijed. Samo sam vjerovala svojoj namjeri i vjerovala da ima razlog zašto je upravo sada pravo vrijeme da ovo otpustim. Moram priznati da sam osjećala puno manje stresa nego prije (zato ni nisam uzimala magnezij). I čak sam imala jako puno inspirirativne akcije (unajmila sam ured, upisala se na treninge, fotografirala). Vidjet ćemo kamo će me namjera dalje odvesti.
Volim te,
Elizabeta